Londyn uruchamia pierwszy na świecie system płatności bezstykowej dla użytkowników ulicznych

Oto ofiara bezgotówkowego społeczeństwa, o którym wcześniej nie myślałeś: skromny artysta uliczny. W końcu, jeśli więcej z nas opłaca się za pomocą smartfonów i kart bezstykowych, jak możemy zapewnić muzykom w metrze dodatkową zmianę? Londyn ma jedno rozwiązanie: nowy system, który wyposaża wykonawców w bezkontaktowe terminale płatnicze.

Projekt został rozpoczęty w ten weekend przez miejskiego burmistrza, Sadiqa Khana, i jest współpracą z Busk In London (profesjonalnym ciałem dla buskerów) i szwedzką firmą płatniczą iZettle (która została kupiona w tym miesiącu przez PayPal za 2,2 miliarda dolarów). Wybrani kilku wykonawców testowało bezszczotkowe czytniki iZettle na ulicach w ciągu ostatnich kilku tygodni, a Khan mówi teraz, że program zostanie wdrożony w 32 dzielnicach Londynu.

Charlotte Campbell, pełnoetatowa uliczna artystka, która brała udział w procesie, powiedziała BBC News, że nowa technika "miała znaczący wpływ na składki". Powiedział Campbell: "Więcej osób niż kiedykolwiek korzystam z dotacji podczas śpiewania, i często, gdy jedna osoba ma, druga następuje. "

Czytniki muszą być podłączone do smartfona lub tabletu i akceptować płatności o stałych kwotach (ustalane przez poszczególnych wykonawców). Współpracują z kartami bezstykowymi, telefonami, a nawet smartwatchami. Nie ma jeszcze szczegółów na temat tego, ilu czytelników będzie dostarczanych londyńskim wykonawcom ulicznym, czy też będą musieli sami płacić za czytelników.

Chociaż osoby prywatne czasami tworzą własne systemy płatności zbliżeniowych (w Chinach często zdarza się, że artyści uliczni i żebracy używają kodów QR, aby pozyskiwać telefony komórkowe), wydaje się, że jest to pierwszy tego typu projekt zainicjowany przez władze miasta.

"Busking pomaga początkującym artystom doskonalić swój talent i daje szansę na występowanie przed ogromną liczbą ludzi" - powiedział Khan w oświadczeniu prasowym. "Cieszę się, że iZettle wybrał Londyn, aby wprowadzić ten innowacyjny program - umożliwiając artystom przyjmowanie darowizn za pomocą płatności kartą, a także gotówką. Teraz więcej londyńczyków będzie mogło pokazać swoje wsparcie genialnym, utalentowanym wykonawcom ulicznym. "

Chociaż artyści uliczni będą w stanie przystosować się do tej zmiany, warto także pomyśleć o tych, którzy nie będą, jak bezdomni. Eksperci twierdzą, że jeśli monety i notatki znikną z ulic miasta, będzie to kolejna bariera, która powstrzymuje ubogich od społeczeństwa. Jeśli nie masz konta bankowego ani dostępu do internetu, jak masz żyć w świecie bez gotówki? To jest pytanie, na które jeszcze nie odpowiedzieliśmy.