Automat biletowy (TVM)

Automat biletowy , zwany również automatem biletowym (TVM) , to automat sprzedający bilety . Na przykład, automaty biletowe wydają bilety kolejowe na stacjach kolejowych , bilety tranzytowe na stacjach metra i bilety tramwajowe na niektórych przystankach tramwajowych iw niektórych tramwajach. Typowa transakcja składa się z użytkownika używającego interfejsu wyświetlacza w celu wybrania rodzaju i ilości biletów, a następnie wyboru metody płatności gotówką , kartą kredytową / debetową lub kartą inteligentną . Bilet lub bilety są drukowane i wydawane użytkownikowi.

Aby zachęcić do korzystania z automatów biletowych i zmniejszyć zapotrzebowanie na sprzedawców, ceny maszyn mogą być w niektórych przypadkach niższe niż w kasie biletowej.

W wielu krajach, w których pociągi i bilety komunikacji miejskiej działają w dużej mierze w systemie honorowym (z egzekwowaniem przez wędrownych inspektorów lub dyrygentów), istnieją również maszyny na stacjach (lub w pojazdach) tylko po to, aby potwierdzać bilety. Dotyczy to sytuacji, w której jeden kupuje bilet z góry i decyduje się go wykorzystać później. Zazwyczaj bilet jest stemplem czasowym, aby określić jego okres ważności. Powszechnym problemem jest zapominanie o zatwierdzeniu, a następnie karaniu, tak jakby ktoś w ogóle nie miał biletu.

Maszyny biletowe, które nie działają lub akceptują tylko "dokładną zmianę", powodują straty dla przewoźników. Na przykład automaty biletowe w tramwajach w Melbourne często nie są zmieniane, gdy pasażerowie stosują wyższy stosunek monet o wartości od 2 do 50 centów, co powoduje wyczerpanie się automatu o mniejszych nominałach monet (10c, 20c). Pasażerowie nie muszą kupować biletów w tramwajach, gdy brakuje kuponów biletowych.

Takie maszyny na ogół nie są używane w Stanach Zjednoczonych. Prawie wszystkie amerykańskie sieci transportu miejskiego działające w systemie honorowym oczekują od swoich użytkowników zakupu biletów bezpośrednio przed użyciem; regularni jeźdźcy mogą uniknąć tej niedogodności, kupując okresy z góry (często z tych samych maszyn, które sprzedają bilety dzienne lub jednorazowe). Ostatnio jednak kilka regionalnych systemów kolejowych , takich jak Metrolink , wykorzystało maszyny do weryfikacji przynajmniej dla niektórych rodzajów biletów.

Automaty biletowe są często używane na parkingach samochodowych, a także te, które wydają bezpłatne bilety - na przykład na wirtualne kolejkowanie .